Factory Reset و برجای ماندن اطلاعات

reset factory

اگر شما قصد فروش موبایل هوشمند اندرویدی خود را دارید، بهتر است دست نگه دارید !
به نقل از خبرگزاری The Hacker News، پژوهشگران کامپیوتر دانشگاه کمبریج در انگلستان، مطالعاتی بر روی دستگاه‌های اندرویدی انجام داده‌اند. آن‌ها طی این تحقیق متوجه شده‌اند که بیش از ۵۰۰ میلیون دستگاه اندرویدی، پس از بازگشت به تنظیمات کارخانه (Factory Reset) داده‌ها را به طور کامل از روی دستگاه حذف نمی‌کنند.
گزینه “بازگشت به تنظیمات کارخانه – Factory Reset”  گزینه‌ای است که به صورت پیش‌فرض در سیستم عامل اندروید گوگل موجود  است. این گزینه طراحی شده است تا کاربران پیش از فروش موبایل هوشمند اندرویدی خود و یا بازیافت (Recycle) آن، بتوانند تمامی داده‌های حساس موجود بر روی حافظه داخلی موبایل را به طور کامل از بین ببرند.
پژوهشگران متوجه شده‌اند که در صورت سوءاستفاده از نقص موجود در گزینه Factory Reset، امکان بازیابی مقادیر ورودی (Login Credential)، پیامک‌ها، ایمیل‌ها و حتی عکس‌های موجود بر روی موبایل اندرویدی نیز وجود دارد. حتی اگر کاربر گزینه “رمزنگاری کل حافظه – Full Disk Encryption” را نیز فعال کرده باشد، باز هم موارد مذکور در اثر اجرای یک سوءاستفاده موفق، قابل بازیابی است.
پژوهشگران اعلام نموده‌اند که به واسطه نقص موجود در گزینه “Factory Reset” اولا قسمتی از دیسک که محل ذخیره سازی داده‌های حساس است، به طور کامل پاک سازی نمی‌شود، دوما در بخش‌های دیگر دیسک که محل ذخیره سازی فایل‌های چندرسانه‌ای مثل عکس، ویدیو و … است، داده‌ها به طور کامل حذف نمی‌شوند.
پژوهشگران مطالعه مذکور را بر روی ۲۱ نوع موبایل هوشمند مختلف که نسخه سیستم عامل آن‌ها مابین ۲٫۳٫x  تا  ۴٫۳٫x بوده است و تولید کننده هرکدام یکی از شرکت‌های مطرح مثل Samsung ،Google ،HTC ،Motorola و LG بود، انجام دادند.
پژوهشگران حاصل مطالعه مذکور را در مقاله‌ای با عنوان “Security Analysis of Android Factory Reset” به صورت عمومی منتشر کردند.
گوگل در زمینه راهکارهای رفع این مورد هنوز پاسخی منتشر نکرده است.


طراحی وب سایت و طراحی وبسایت توسط وانیا