تروجان جدید اندرویدی

Android-trojan

به نقل از خبرگزاری The Hacker News، پژوهشگران شرکت AVG تروجان اندرویدی جدیدی را به تازگی کشف کرده‌اند. تروجان جدید کاربر قربانی را گول زده و به او می‌قبولاند که  موبایل اندرویدی وی خاموش شده است، این در حالی است که تروجان فقط پروسه شبیه سازی شده خاموش کردن دستگاه را برای قربانی نمایش داده و همچنان به صورت مخفیانه مشغول جاسوسی در فعالیت‌های کاربراست.
نام این تروجان را “Power Off Hijack” گذاشته‌اند، چرا که در پس آن، ایده خلاقانه و نوین دزدیدن پروسه خاموش کردن موبایل اندرویدی نهفته است.
شیوه کار تروجان به این صورت است که وقتی کاربر قربانی دکمه “خاموش کردن” را بر روی موبایل خود فشار می‌دهد، یک پیغام جعلی نمایش داده شده و موبایل وی ظاهرا خاموش می‌شود، این درحالی است که دستگاه در حقیقت روشن است. این حالت به مهاجم، آزادی کامل می‌دهد تا  بدون نیاز به تلاش برای مخفی کردن فعالیت‌های خود از کاربر قربانی، بتواند به جستجو و بررسی داده‌های موجود در موبایل وی نماید، از محیط اطراف عکس و فیلم تهیه کند و یا تماس‌های تلفنی با قیمت گزاف برقرارنماید.
براساس نظر کارشناسان، این تروجان برروی نسخه سیستم عامل ۵٫۰ اندروید و نسخ ماقبل آن تاثیر می‌گذارد. لازم به ذکر است که این تروجان برای اجرا کردن خود، نیاز به مجوزهای دسترسی Root دارد.
درحال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ موبایل اندرویدی تحت تاثیر این آسیب‌پذیری هستند.

توصیه کاشناسان به کاربران برای مصون ماندن در برابر صدمات این تروجان به به شرح زیر است:
•    برای راه اندازی مجدد (Restart) دستگاه آلوده، باتری موبایل را خارج کنید.
•    نرم افزارهای اضافه، ناامن و ناشناس را از موبایل اندرویدی خود پاک کنید.
•    برای دانلود نرم افزارها، فقط از app storeهای مطمئن استفاده کنید.
•    از نصب و به‌روز بودن یک آنتی ویروس بر روی موبایل اندرویدی خود اطمینان حاصل کنید.


طراحی وب سایت و طراحی وبسایت توسط وانیا